Ergonomicke Pracoviste

|

Co je to ergonomie a jak ji přenést na pracoviště?

Bezpečnost na pracovišti zahrnuje v kancelářských objektech také zajištění ergonomického sezení. Sám pojem ergonomie má dnes velmi důležitý význam. Pokud se na něj nezapomíná, nedochází ke zvýšeným rizikům zhoršení zdraví, naopak se přispívá k celkovému pocitu pohody, dokonce dochází ke zvýšení lidské produktivity. A mnoho zaměstnanců se v rámci průzkumů nechalo slyšet, že díky ergonomii je práce na pracovišti i zábavnější záležitostí. Jak ji tedy přenést na pracoviště a jak vypadá ergonomie v praxi?

Není to jen vztah mezi člověkem a produktem

Pokud bychom zabrouzdali na malou chvilku do historie, zjistíme, že ergonomie byla z počátku brána jenom jako vztah mezi člověkem a produktem. Dnes ale nepopisuje jenom tento vztah. Je to spíše schopnost výrobků, které ulehčují každodenní život. 

polohovací stůl
Polohovací stůl je oblíbeným prvkem ergonomického pracoviště.

Dokonce se mnozí odborníci shodují na tom, že ergonomie je mnohem, mnohem víc. Je klíčem k fyzické i psychické pohodě, což jsou ostatně dva z faktorů, které se v touze po dobré ergonomii musí zohlednit.

Ergonomické pracoviště na míru každému pracovníkovi

I když se možná zdá být zřízení ergonomického pracoviště velmi jednoduché, ve skutečnosti se o tak jednoduchou věc nejedná. Důvod je prostý – každý pracovník má trochu jiné požadavky, které je třeba zohlednit při výběru jednotlivých výrobků zajišťujících jeho fyzický i psychický komfort.

kancelářské křeslo

Doporučení: Poradíme vám, jak vybrat ergonomickou židli

Aby bylo zajištěno ergonomické pracoviště, musí se vycházet ze souladu osobních fyzických a psychických předpokladů. Aby si však zaměstnavatelé usnadnili trochu práci, existují i takové výrobky, které se díky maximálnímu možnému přizpůsobení se hodí prakticky pro každého zaměstnance. Existují jak výškově či jinak nastavitelné židle, tak i stoly, které tak mohou vyplnit pracovní místo jakéhokoli člověka nezávisle na jeho věku, uzpůsobení těla nebo jeho výšce. 

Investice do ergonomie se vyplatí

Každý zaměstnavatel má řadu povinností, které musí brát v potaz. Není možné, aby nedošlo k respektování BOZP a zvýšilo se riziko možného úrazu nebo jiné zdravotní potíže. A jednou z povinností je právě zajištění ergonomického pracoviště. 

I když se to na první pohled může jevit jako drahé, je to investice, která se vyplatí. Bylo prokázáno, že dobrá ergonomie se podílí na vyšší profitabilitě firmy. Dokonce se mnohé výzkumy shodují na tom, že investice vynaložená na zřízení ergonomického pracoviště se vrátí minimálně dvojnásobně. Co je toho důvodem? Například zlepšení pracovního prostředí, vytvoření podmínek, díky kterým se snižuje počet případů pracovní neschopnosti a tím pádem i nemocenské, také dochází ke zkvalitnění práce a vyšší spokojenosti zaměstnanců. 

A to jsou všechno benefity, díky kterým vás ona zmiňovaná investice ani nebude tolik bolet, nemyslíte?

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *