home office

|

Výhody a nevýhody práce z domova

Ještě před pár lety byla práce z domova spíše výjimkou a výsadou živnostníků. Kvůli probíhající pandemii se však z tzv. home office stalo opravdu frekventované téma a čím dál větší množství zaměstnavatelů ji zahrnuje mezi benefity pro zaměstnance. Přestože se může být představa práce z domu lákává, není pro každého. S jakými výhodami a nevýhodami tedy můžeme počítat?

Klid na práci (možná až příliš velký)

Pokud patříte mezi extroverty, nejspíš si den bez svých kolegů neumíte představit. S introvertními osobami je to však úplně jiný příběh – jelikož na práci potřebují především klid, není divu, že práce z domova bez každodenního ruchu na pracovišti jim opravdu svědčí. Díky tomu se lépe koncentrují na práci a podávají tak mnohem lepší pracovní výsledky.

I u spíše samotářských jedinců však může nastat situace, kdy jim začne chybět každodenní kontakt s kolegy. To se týká nejen přátelských vztahů na pracovišti, ale také možností konzultací s kolegy. Při práci z domu se musíte naučit řešit problémy samostatně, případně po telefonu, což ani zdaleka nemůže vynahradit osobní rozhovor.

práce z domu
Zdroj: Unsplash.com

Pánem (nebo otrokem) svého času

Asi snad ani není třeba dodávat, že velkou výhodou práce z domova může být možnost si naplánovat svůj den podle sebe. To se týká především zaměstnanců pracujících v kreativních odvětvích, jelikož inspirace a převratné nápady přichází v opravdu nepředvídatelné chvíle. 

Na druhou stranu se může jednat pro mnohé z nás o velikou překážku v produktivnosti. Pokud patříte mezi nenapravitelné prokrastinátory, práce z domova možná nebude nic pro vás. Brzy zjistíte, že dodržovat pracovní režim, přestože nad sebou nemáte bedlivý dohled svého šéfa, může být opravdu těžké.

Více času na děti (ale méně času na práci)

Pokud máte dostatečnou disciplínu a vaše děti jsou do určité míry samostatné, jedná se o skvělý způsob, jak skloubit kariéru a péči o rodinu. V případě, že je však vaše práce opravdu časově náročná a potřebujete na ni klid, se nejeví toto řešení jako ideální nápad.

Problémem však nemusí být jen velké množství práce, ale také partner a děti, kteří jednoduše předpokládají, že když pracujete z domova, máte na vše dostatek času. Často tak na osobu na home office padne více úkolů spojených s chodem domácnosti, péčí o děti a další rodinné povinnosti. Mnohdy je těmito okolnostmi nucena obětovat svůj volný čas a pak už je to k naprostému vyhoření jen malý krůček.

Sejde z očí, sejde z mysli

Přestože se fakt, že nejste svému šéfovi neustále na očích, může zdát jako příjemný bonus, opak je občas pravdou. A to především v případě odměn či povýšení, na které se u osob na home office mnohdy zapomíná. Záleží tedy na vás, zda je tento bod (stejně jako všechny výše uvedené) pro vás výhodou, či naopak nevýhodou.

5/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *