424 Odhlucneni Stropu 03 0x0

|

Jak odhlučnit strop?

Hlasité dupání, kroky, zvuk televize… Pokud bydlíte v bytě či patrovém domě, pravděpodobně je hluk z patra nad vámi vaší každodenní realitou. Naštěstí existují způsoby, jak efektivně a poměrně snadno strop odhlučnit. V následujících řádcích vám poradíme, jaké možnosti zvukové izolace stropu zvážit a jak na odhlučnění svépomocí. 

Proč se vyplatí odhlučnit strop?

Jak již bylo řečeno v úvodu, odhlučnění stropu je aktuální především v případě bytových a panelových domů, kde železobetonová konstrukce přenáší sebemenší zvuk. Vyplatit se však může i v případě patrových rodinných domů, ať už z hlediska hlasitých kroků či třeba puštěné televize. Odhlučnění stropu doporučujeme rovněž v domácí posilovně nebo dětské herně. 

124 Odhlucneni Stropu 01 0x0
125 Odhlucneni Stropu 02 0x0
425 Odhlucneni Stropu 04 0x0

Možnosti eliminace hluku

V oblasti odhlučnění stropu lze vybírat ze dvou variant. Pokud bydlíte v rodinném domě, nejsnazším řešením bude instalace kročejové izolace, která brání šíření hluku skrze podlahu. V situaci, kdy řešíte neustálý hluk od souseda nad vámi, však tato možnost závisí na vzájemné domluvě.

Pokud není váš hlučný soused svolný k instalaci kročejové izolace ve svém bytě, nezbývá než vsadit na odhlučnění stropu za pomoci akustických desek. Ačkoliv se jedná o poněkud časově náročnější alternativu, příjemným bonusem je zlepšení tepelné izolace místnosti – většina tepla uniká právě stropem. 

Materiály vhodné pro zvukovou izolaci stropu

Podobně jako při odhlučnění stěny lze vybírat z několika typů materiálů. Mezi nejčastěji používané patří pro svou vysokou zvukovou těsnost a snadnou instalaci především již zmiňované akustické lisované desky. Jejich hlavní výhoda spočívá nejen ve snadné manipulaci, ale také v možnosti desky perfektně zakrýt pohledovým materiálem.

Alternativou desek je rovněž akustická pěna, se kterou se lze setkat v hudebních sálech či nahrávacích studiích. Ačkoliv se nemusí esteticky hodit do každého interiéru, vede primárně ke zlepšení akustických vlastností uvnitř místnosti.

Metody odhlučnění stropu 

V případě akustických desek můžeme opět volit mezi dvěma metodami instalace. Vhodné je zejména ukotvení desek na CD profily – díky mezeře, která vznikne mezi stropem a deskami, je odhlučnění výrazně efektivnější. Jelikož je váha roznášena do obvodového zdiva, není třeba se obávat nedostatečné nosnosti stropu.

Druhou oblíbenou metodou je lepení desek přímo na strop. V tomto případě je však nutné si ověřit nosnost stropu a případně také zdrsnit jeho povrch, ale lepidlo lépe drželo. Zároveň je potřeba dodat, že při této metodě není vhodné používat těžké pohledové materiály.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *