Moderni Minimalizmus

|

Minimalistický dětský pokoj

Pouštíte se do zařizování či rekonstrukce dětského pokoje a přemýšlíte, v jakém stylu ho zařídit? Přestože se při návštěvě obchodů s dětským nábytkem může zdát, že dětské pokoje jsou zkrátka jen záplavou hraček, barev a nábytku, rozhodně to není pravidlem. Pokud vás klasické designy dětských pokojů příliš nelákají, tou pravou volbou by mohl být minimalistický dětský pokoj.

Co je to minimalismus?

V prvé řadě vás můžeme uklidnit – minimalistický dětský pokoj opravdu neznamená prázdnou místnost bez barev, hraček a úložných prostorů. Jedná se spíše o snahu vytvořit bezpečný a útulný prostor, ve kterém má vše své místo. Zkrátka žádné hromadění zbytečností, jen čisté, jednoduché linie a naprostá funkčnost.

Jak je to s barvami?

Když se řekne minimalismus, možná si vybavíte prázdné místnosti v bílé barvě či odstínech šedé, které spíše než domov připomínají galerii moderního umění. Toto však rozhodně není jediná forma minimalismu! I v případě, že se rozhodnete přistupovat k zařizování dětského pokoje minimalisticky, můžete vsadit na jasné a veselé barvy, které děti tolik milují. A už nezáleží na tom, zda zvolíte veselé povlečení, výmalbu stěn či třeba nábytek.

Minimalisticky Detsky Pokoj
Zdroj: Pixabay.com / La-Belle-Galerie

Jak zařídit minimalistický dětský pokoj?

Zůstává tedy otázka, co vlastně dělá dětský pokoj minimalistickým. Velkou roli hraje především zvolený nábytek a chytře zorganizované úložné prostory. Jak napovídá filozofie minimalismu, jeho cílem by mělo být odstranění všeho zbytečného, ať už jde o hračky, se kterými si vaše dítě vlastně už nehraje, či dekorace, na které jen sedá prach. Výhodou je nejen snadnější úklid, ale také více prostoru, na kterém si může vaše dítě hrát.

Najděte inspiraci

Je na místě říct, že minimalismus je opravdu široký pojem, který může v interiérovém designu zastřešovat celou řadu směrů a stylů. Zkuste si proto nejprve ujasnit, který z nich je vám nejbližší a který bude vyhovovat také vašemu dítěti. Velice oblíbený je například skandinávský styl, který kombinuji minimum nábytku a čisté linie s útulnými prvky. Inspiraci můžete hledat jak na internetu a sociálních sítích, tak v magazínech o bydlení, ve kterých ji minimalistický styl oblíbenou stálicí. 

Nábytek

Obecně platí, že do minimalistického interiéru skvěle zapadnou přírodní materiály. Ideální je zejména dřevo, které oproti bílému nábytku či kovu působí hřejivě. Vyhněte se však neošetřenému dřevu, které by mohly děti snadno nenávratně poškodit pastelkami či třeba rozlitým nápojem.

A kde zakoupit minimalistický nábytek? Pokud se vám nedaří najít dětský nábytek přesně podle vašich představ v běžných obchodech, zapátrejte na internetu. Využít můžete například momentální Daka slevy – v nabídce obchodu naleznete opravdu krásné minimalistické kousky se štědrými úložnými prostory. 

Úložné prostory

Právě chytře zvolené úložné prostory jsou při zařizování minimalistického dětského pokoje klíčové. Rozhodně se vyhněte nejrůznějším otevřeným košům a boxům, které dávají nahlédnout do nepořádku uvnitř. Mnohem lepší budou úložné prostory důmyslně zabudované do ostatního nábytku, tedy například šuplíky pod postelí a podobně. 

To platí i v případě pracovního stolu. Přestože pestrobarevné nádoby na výtvarné a psací potřeby mohou v uklizeném pokoji působit jako zajímavý doplněk interiéru, na rovinu si přiznejme, že jen málokteré dítko si v nich dokáže udržovat pořádek. Vsaďte tak spíše na výsuvné šuplíky, do kterých se vše po skončení dané aktivity schová.

Dekorace

Posledním zásadním krokem k minimalismu jsou dekorace. Ačkoliv se jich rozhodně být nemusíte, zkuste si vždy upřímně odpovědět, zda má daný dekorační prvek svůj účel. Mnohdy totiž dekorace pořizujeme spíše pro sebe než pro naše děti, které kupu dekoračních polštářků a koberečků pravděpodobně příliš neocení. 

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *