Kancelarske Zidle

| |

Jak vybrat kancelářskou židli?

Ať už máte sedavé zaměstnání či trávíte volný čas hraním počítačových her, nejspíše velkou část zde strávíte sezením u počítače. To může zejména v případě, že máte nevhodnou kancelářskou židli, vést k celé řadě problémů se zády a krční páteři. V následujících řádcích vám proto přinášíme návod, jak správně vybrat kancelářskou židli.

Zvolte vhodnou mechaniku

Hlavním kritériem při výběru kancelářské židle by měla být především vhodná mechanika. Většina levnějších modelů je k dostání s tzv. základní mechanikou, která sice umožňuje nastavení výšky opěradla, ne však již jeho sklon či vzdálenost od podsedáku. 

Další možností je křeslo s tzv. houpací mechanikou, se kterou se setkáme u křesel, která disponují sedákem pevně spojeným s opěradlem. V praxi to znamená, že sice stále nemůžeme nastavit sklon opěradla, ale už je umožněn pohyb dopředu a dozadu.

Ideální volbou v případě, že u počítače trávíte mnoho hodin v kuse, je synchronní mechanika. Křeslo s touto mechanikou dokáže kopírovat pohyb zad, případně lze nastavením přizpůsobit nejvhodnější poloze. Mezi další poměrně kvalitní mechaniky patří tak asynchronní či kloubová.

Pozor na nosnost a rozměry

Dalším důležitým kritériem při výběru kancelářské židle jsou její rozměry. Ty se odvíjí nejen od vaší výšky, ale také například délce vašich nohou či trupu. U dražších modelů jsou tyto parametry nastavitelné, ale u základní mechaniky musíme brát při výběru brát ohled na to, že rozměr židle nelze upravovat. Co se týká nosnosti, většina kancelářských židlí unese až 150 kg, existují však modely i s vyšší nosností.

Pohodlí nade vše

Kromě rozměrů bychom měli při výběru zvážit také pohodlí při sezení. To zajišťuje zejména bederní opěrka, která často bývá anatomicky tvarovaná pěnou. Chybu neuděláte s nastavitelnou bederní opěrkou, je však třeba myslet na to, že si za ni připlatíte. 

Zidle Do Kancelare
Zdroj: Unsplash.com

Zvolte vhodný materiál

Pokud sáhnete po levnějších kouscích, nejspíše se setkáte se základní konstrukcí z plastu. Pro každodenní používání jsou vhodnější volbou židle s kovovou konstrukcí, tedy z oceli či hliníku. 

Stejně jako materiál konstrukce je velice důležité i provedení opěrek, područek a sedáku. Nejlevnější volbou je opět plast, u které však můžeme očekávat krátkou životnost a nemožnost opravy. Vsaďte proto spíše na tvarovanou překližku. Co se týká výplní, ideální je polyuretanová pěna doplněná potahem z omyvatelné a prodyšné textilie.

Nezapomeňte na cenu

Neméně důležitým prvkem při nákupu kancelářské židle je její cena. Možná vás láká zakoupit co možná nejlevnější model, to se však nemusí vždy vyplatit. Nejen, že nemusí splnit vaše nároky na pohodlné sezení, ale navíc může mít výrazně kratší životnost. Investujte tedy raději do židle, kterou lze dostatečně nastavovat, a nabídne vám tak nejen pohodlí, ale i zdravější záda.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *