polohovací stůl

| |

Jak vybrat polohovací stůl

Každého, kdo tráví většinu dne u počítače, ať už v kanceláři či doma, často potkávají problémy se zády. Důvodem nepříjemné bolesti zad je často jednoduše dlouhodobé setrvání v jedné pozici. Řešením může být polohovací stůl, díky kterému si můžeme během dne měnit nejen sklon desky, ale především jeho výšku, a tedy u něj pracovat jak v sedě, tak ve stoje. A jak tedy vybrat vhodný polohovací stůl? To si povíme v následujících řádcích.

Rozměry a tvar 

Než se soustředíme na další kritéria výběru polohovacího stolu, je třeba si ujasnit, jak velký stůl potřebujeme. Myslet musíme jak na velikost prostoru, do kterého hodláme stůl umístit, tak na množství a rozměry monitorů či kancelářského vybavení, jako je například tiskárna, šanony či knihy

S velikostí stolu úzce souvisí také jeho tvar. Prostorově neúspornější je zpravidla stůl obdélníkového tvaru, pokud však potřebujeme vyplnit prázdný roh, je vhodné sáhnout spíše po rohovém stole. Třetí možností je stůl s vykrojenou deskou. Zatímco obdélníkové stoly jsou k dostání obvykle v šířce 80 až 100 cm, rohové stoly mohou zabrat až čtyři metry čtvereční. 

V našem katalogu naleznete výběr ze širokého sortimentu kancelářských stolů.

Rozsah zdvihu

Kromě plochy desky stolu musíme mít na paměti tak rozsah zdvihu, tedy do jaké výšky půjde stůl zdvihnout. Tento parametr se odvíjí zejména od výšky osoby, která bude stůl používat. Pokud sáhneme po standardních velikostech, narazíme zpravidla na stoly o výšce 70 cm pro sezení a 120 cm pro stání. Tento rozsah je dostačující pro osoby vysoké minimálně 165 a maximálně 195 cm.

TIP 

Napadlo vás někdy, jak šikovně dekorovat pracovní stůl, aby nebyl spartánsky strohý? Mě se líbí například běhouny na stůl a různé šály na stůl, u kterých máte na výběr řadu pěkných motivů.

Pokud jste vyššího, či naopak menšího vzrůstu (nebo například zvažujete pořízení polohovacího stolu pro vaše děti), je třeba zapátrat po stolu s větším rozsahem zdvihu. Je třeba však uvést, že se vzhledem k nestandardním rozměrům může jednat o poněkud nákladnější investici.

výškově nastavitelný stůl
Zdroj: Unsplash.com

Nastavení výšky

Co se týče způsobu nastavování výšky stolu, k dostání jsou především dva typy, a to mechanické a elektrické nastavení výšky. Zatímco elektrické stoly pracují na principu elektrického posunu, kdy ke zdvižení desky stačí zmáčknout tlačítko, mechanické stoly musíme ovládat pomocí manuální kliky. To může být sice o něco méně komfortní, nespornou výhodou mechanických stolů je však o poznání nižší cena, a to od 5 000 Kč. Kromě toho nemusí být tento typ polohovacího stolu zapojen do elektrické sítě. 

Třetí variantou je stůl pružinový, který sice nepotřebuje elektřinu, ale stejně jako elektrický stůl je snadno nastavitelný, a to díky speciálnímu zvedacímu systému fungujícímu na principu pružin. Zde je však třeba počítat s vyšší cenou, a to okolo 30 000 Kč.

5/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *