Nabytek V Malem Byte

|

Jak vybrat nábytek do malého bytu?

Bydlení v malém bytě není v České republice rozhodně nic neobvyklého. Pokud mezi majitele nepříliš prostorného bytu patříte i vy, nejspíš přemýšlíte, jak vhodně zvolit nábytek tak, aby byt alespoň vizuálně působil větší. Tajemství zařizování malého bytu vám prozradíme v následujících řádcích.

Klíčem k úspěchu jsou vhodné barvy a materiály

Ať už se bavíme o jakékoliv místnosti, naprostým základem jsou v malých bytech vhodně zvolené barvy a materiály (Víte z čeho se vyrábí nábytek?). Ty by měly být především světlých odstínu, a to zejména na velkých plochách. Pokud patříte mezi milovníky tmavých barev, aplikovat je můžete do interiéru pomocí nejrůznějších doplňků v podobě polštářků, květináčů či nádobí. 

Z Ceho Se Vyrabi Nabytek
Zdroj: Pexels.com

Stejné pravidlo platí i pro výběru materiálu. Ten by měl být v prvé řadě světlý, hladký a bez zbytečných ozdob a výstupků, které by místnost opticky zmenšovaly. Rozhodně se vyhněte tmavým dřevěným dekorům a mohutnému masivnímu nábytku, který prostě a jednoduše nemá v malém bytě co dělat. Ideálním řešením je rovněž multifunkční nábytek, který lze přizpůsobit aktuálním potřebám.

Tip: poprat se s malým prostorem lze také volbou nábytku na míru.

Malou kuchyň vyřeší vhodně zvolená linka

Největší problém s nedostatkem prostoru pocítíme nejčastěji právě v kuchyni. Řešení se skrývá ve vhodně zvolené kuchyňské lince na míru, která maximálně využije dostupný prostor. Využít bychom měli kuchyň i vertikálně, tedy směrem ke stropu, kde v klasických kuchyních zůstává nevyužitý prostor. Dostupnost vyšších polic či skříněk vyřešíte pomocí praktických skládacích schůdků, které nezaberou téměř žádné místo.

Co se týká samotné kuchyňské linky, zde platí zejména pravidlo, že bychom se měli vyhnout prostorově náročným tvarům, tedy například do písmene L či U. Sázkou na jistotu je rovná linka.

Obývací pokoj ve znamení kompromisů

home office
Zdroj: Unsplash.com

Kompromisům se nevyhneme ani v obývacím pokoji. Přestože vás možná láká pohodlná rohová sedačka, v malém bytě na ni rovnou zapomeňte. Mnohem vhodnější je dvou či trojmístná sedačka, v ideálním případě doplněná úložnými prostory. Pro optické zvětšení prostoru lze zvolit zvýšenou sedačku na nožkách, která celý prostor provzdušní, a navíc vám usnadní úklid.

Vyřešte úložné prostory efektivně

Posledním slabým místem malých bytů jsou zejména úložné prostory. V ideálním případě ložnici či chodbu doplníme vestavěnou skříní, případně zvolíme model s posuvnými dveřmi. Na škodu nejsou rovněž skříně se zrcadly, které prostor zvětší alespoň opticky.

Stejně jako v případě kuchyně lze využít i prostoru pod stropem vybudováním úložného systému polic. Ačkoliv jsou pro běžně používané předměty poněkud nepraktické z hlediska dostupnosti, využít je můžeme například pro uložení sezónního oblečení a dalšího vybavení, které potřebujeme jen párkrát do roka.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *