Víte, z čeho se vyrábí nábytek?
Obsah
Při nákupu nábytku se často spoléháme především na jeho vzhled a to, jak bude celkově sedět do našeho interiéru. Často se tak zapomíná na použitý materiál – ten však neovlivňuje pouze to, jak nábytek vizuálně vypadá, ale také jeho funkčnost, odolnost a životnost. Pokud však máte v nábytkářské terminologii trochu zmatek, jste na správném místě. V dnešním článku se podíváme na to, za jakých materiálů se dřevěný nábytek vlastně vyrábí.
Masivní dřevo – kvalitní, ale drahá klasika
Nábytek z masivního dřeva je takovou zlatou klasikou, která si své zákazníky najde v každé době. Výhod má použití masivu na výrobu nábytku hned několik. Nejen, že každý kus nábytku je díky jedinečné kresbě dřeva každého stromu naprosto originální, ale také se jedná o poměrně odolný materiál s dlouhou životností.
Na druhou stranu má i řadu nevýhod. Mezi ty patří například náročnější údržba, která vlastně nikdy nekončí. Dřevo navíc časem prosychá a může se lehce vlnit a kroutit. V neposlední řadě se musíme připravit na vyšší cenu.
Ušetřete se spárovkou
Levnější variantou masivu je spárovka. Ta vzniká nařezáním okrajových částí kmenu, které neposkytují dostatečnou plochu pro výrobu masivního nábytku, a jejich následným slepením. Tento materiál se může pochlubit nejen přírodním vzhledem a krásnou kresbou a vůní dřeva, ale také stabilitu a minimální kroucení vlivem prosychání dřeva během let.
Levné dřevotřískové a dřevovláknité desky
Posledním materiálem, se kterým se můžeme při nákupu dřevěného nábytku setkat, je dřevotříska či dřevovláknité desky. Ty jsou stejně jako výše uvedené materiály vyráběny ze dřeva – to je však v případě dřevotřísky rozdrceno na třísku a pro dřevovláknité desky rozmělněno na jednotlivá vlákna. Ta jsou následně obalena lepidlem a při vysoké teplotě stlačena do potřebného tvaru.
Hlavní výhodou je bezpochyby nízká cena, kterou zaručuje především to, že jsou tyto materiály vyráběny z běžně dostupných surovin, jako je obyčejné palivové dříví. Často jsou desky vyráběny také se starších dřevotřísek či dřevovláknitých desek. Takto zrecyklovaný materiál se však příliš nehodí na zátěžový nábytek – v tomto případě je vhodné pohlídat, že se jedná o desky bez recyklátu.
Nevýhodou může být fakt, že je desky třeba povrchově upravovat, ať už dýhou či laminem, které se může po nějaké době začít loupat.
Rozdíl mezi dřevotřískou a dřevovláknitými deskami
Hlavní rozdíl spočívá především v účelu, ke kterému jsou tyto materiály vhodné. Zatímco dřevotřískové desky se hodí zejména pro řezání, najdeme je v hranatém nábytku, tedy nejrůznějších skříňkách, knihovnách či rámech postelí. Dřevovláknitá deska je zase vhodná spíše k frézování, a můžeme ji tedy najít v profilovaných dvířkách, lištách či dalších prvcích atypického tvaru.